Μοίρες https://www.booked.net
+17°C

Θλίψη για το θάνατο του Δημήτρη Αποστολάκη

Μοιραστείτε αυτό το άρθρο:
Θλίψη για το θάνατο του Δημήτρη Αποστολάκη

Έφυγε σήμερα από τη ζωή σε ηλικία 88 ετών,  ο Δημήτρης Αποστολάκης πτέραρχος εν αποστρατεία της ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας, πρώην υφυπουργός Εθνικής Άμυνας και ιστορικό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ.

Ο εκλιπών, αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα υγείας και νοσηλευόταν σε νοσοκομείο της Αθήνας.

 Ο Δημήτρης Αποστολάκης

∆ιετέλεσε Αρχηγός του Γενικού Eπιτελείου Αεροπορίας (ΓΕΑ) από 18 ∆εκεμβρίου 1984 έως 23 ∆εκεμβρίου 1986.

Γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης, το 1934.

 Εκπαίδευση

 Αποφοίτησε από τη Σχολή Αεροπορίας με το βαθμό του Ανθυποσμηναγού το 1957.

Ήταν απόφοιτος :  της Σχολής Πολέμου Αεροπορίας·  της Σχολής Πληροφοριών του Γενικού· Επιτελείου Στρατού  της Kινητής Eκπαιδευτικής Mονάδας F-84F·  του Eκπαιδευτικού Kέντρου Eπιχειρήσεων· Aέρος - Eδάφους  του Σχολείου Χρησιμοποίησης Πυροβόλων· Όπλων του ΝΑΤΟ της ∆υτικής Γερμανίας  του Army School of Physical Training του Ηνωμένου Βασιλείου·  του Σχολείου Cockpit –Trainer F/RF-84F·  του Σχολείου Εκπαιδευτών Πτήσεων «Β»·  του Σχολείου Εκπαιδευτών Τ-33Α· & Τ-37  του Ινστιτούτου Αμυντικών Σπουδών του Λονδίνου, Ηνωμένο Βασιλείο·  του μεταπτυχιακού τμήματος της Ανωτάτης Εμπορικής Σχολής (νυν· Οικονομικό Πανεπιστήμιο) στη ∆ιοίκηση Επιχειρήσεων και έχει παρακολουθήσει μαθήματα Πολιτικών Επιστημών στο Ευρωπαϊκό Τμήμα του Πανεπιστημίου του Maryland.

Ξένες γλώσσες : Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά και Ιταλικά

Τοποθετήσεις ∆ιετέλεσε :  ∆ιοικητής της 116 Πτέρυγας Μάχης·  ∆ιευθυντής της ∆ιεύθυνσης A1 του ΓΕΑ·  ∆ιευθυντής του Α’ Κλάδου του ΓΕΑ·  Επιτελάρχης του 28ου Αρχηγείου Τακτικής Αεροπορικής ∆υνάμεως·  ∆ιοικητής της 30ης ∆ιοίκησης Αεροπορικού Υλικού·  Αρχηγός της Τακτικής Αεροπορικής ∆υνάμεως·  Ανέλαβε τα καθήκοντα του Υφυπουργού Εθνικής Άμυνας στις 25 Σεπτεμβρίου· 1996.

Σχόλιο: Το 1973 αποτάχθηκε από την Αεροπορία λόγω συμμετοχής του στο Κίνημα του Ναυτικού κατά της δικτατορίας και επανήλθε το 1974 με την αποκατάσταση της ∆ημοκρατίας.

Προαγωγές  Ανθυποσμηναγός : 11/10/1957·  Υποσμηναγός : 11/10/1960·  Σμηναγός : 03/05/1965·  Επισμηναγός : 11/10/1967·  Αντισμήναρχος : 23/10/1971·  Σμήναρχος : 20/05/1976·  Ταξίαρχος : 07/10/1980·  Υποπτέραρχος : 08/01/1982·  Αντιπτέραρχος : 18/12/1984·

Μετάλλια - Παράσημα

 Χρυσός Σταυρός του Φοίνικα άνευ ξιφών·  Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Γ' Τάξης·  Χρυσός Σταυρός του Γεωργίου Α' άνευ ξιφών·  Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Α' Τάξης·  Ανώτερος Ταξιάρχης του Τάγματος του Φοίνικα·  Ταξιάρχης του Τάγματος της Τιμής·  Μεγαλόσταυρος του Τάγματος της Αξίας της Αραβικής ∆ημοκρατίας της· Αιγύπτου  Ανώτερος Ταξιάρχης του Τάγματος της Τιμή·

Ακολουθήστε το AntilalosPress στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΣΗΦΑΚΗΣ ΟΠΤΙΚΑ

Περισσότερα

Σχετικά Άρθρα

Γιατί χρησιμοποιούμε cookies

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies ώστε, να σας προσφέρουμε μία μοναδική εμπειρία πλοήγησης.Με την πρόσβαση σας σε αυτόν, συναινείτε στη χρήση cookies. Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στους Όρους Χρήσης, και στην Πολιτική Cookies του AntilalosPress.gr.